Дома / Пишанки

Пишанки

Топ 5 вицови за 2019

1. Детски додаток Залетано влегува Трпе дома и задишан и вика на Трпана: – Жено,дали слушна? – Што? – Владата одлучила да дава детски додаток на сите семејства кои имат по пет деца. – Ама ние имамо само три. – Ќе ми простиш жено, ама ја малку ти бев неверен …

Повеќе...

Неколку луѓе кои си го поминале летото полошо од вас

Сите го сакаме летото. Забави до бесвест. Плажа, Проѕирно чиста вода И се разбира сонце. Најважно е летото да сте добро намачкани со крема за сончање. Затоа што сонцето може да ви го направи ова. И ова. Дури ни стопалата не ви се безбедни… Ауч. Носењето на маица не помага. …

Повеќе...

Многу причини зошто не треба да носите кацига

Дали некогаш вистински сте се запрашале која е поентата да носиш кацига додека возиш мотор или велосипед? Која е поентата “да се заглавуваш” во кацига кога возењето на мотор и велосипед значи слобода и ветер во косата… Ако и вие не ја разбирате поентата се наоѓате на вистинското место. #1. …

Повеќе...

Зошто воопшто го славиме 8ми март?!

8ми март е денот на жената или кај нас во Македонија познат како денот на мајката. Денот на мајката е ден како и сите останати. Мајките се мајки сите 365 дена од годината, не само на 8ми март. Меѓутоа зошто притисокот да мора да се слави овој ден… Ако е …

Повеќе...

Еве зошто Валентајн е тиња!

Да почнеме од Купид, што по ѓаволите е? Осудени сте и ако не го славите и ако го славите… Ако девојката/жената/швалерката ви речат дека им е сеедно и дека не мора да го прославите Валентин. Знајте дека ќе морате. Има преголем притисок да се најде глупав плишан поклон, или букет …

Повеќе...

Неколку причини зошто зимата не е забавна кога си возрасен

Ладно е! Влажно е. Ако не е влажно, тогаш се е претворено во огромно лизгалиште… Обидот да се стоплиш е скоро невозможен Плус никој не изгледа симпатично во зима. Ако носите наочари, вие си знаете… Автомобилот константно ви е потрупан со снег. Патиштата вака. А да не падне муабет за …

Повеќе...

12 слики кои претставуваат најдобро што беше 2016-та

Овој сендвич. Ова пластично капаче. 20016-та како лимон, како авокадо и како лубеница. 2016-та е овој сендвич. Оваа кесичка “полна” чипс. Оваа замрзната пица. Оваа топла пица… Освежувачково пиво. И ова колаче… Но, најмногу од се 2016-та беше овој натпис.

Повеќе...

Моменти во кои ве јаде туѓ срам

Сите правиме глупави работи од кои се срамиме, но понекогаш постои поголем срам, туѓиот… Еве неколку моменти во кои е скоро невозможно да не ве јаде туѓ срам: 1. Најдолгото ракување на светот. 2. Најретката појава на тространото ракување. 3. Или кога некој ќе се подаде. 4. Има и полошо, …

Повеќе...

Учествувавме на Skopje Design Week и ова е тоа што се случи

Кога ни соопштија дека може да учествуваме бевме возбудени. Но веднаш ни стана јасно дека не знаеме што ќе правиме и што се очекува од нас. Добивме идеја да одиме back2basics Со помош од организаторите успеавме да ја преработиме нашата идеја и да ја изложиме како интерактивна инсталација. Изгледаше нешто …

Повеќе...

Ситуации во кои едноставно морате да му се спротивставите на животот и да превземете контрола

Кога дождот мисли дека може да ти ја уништи забавата. Кога ќе ти дојде Јеховин сведок на врата. Кога на комшијата му треба сериозен животен совет. Кога сакаш да бидеш еднорог, а сите ти рекле дека тоа е невозможно. Кога пубертетот ќе ја удри сестра ти… Кога живееш во меѓудетно …

Повеќе...

Неколку ситуациии кои ќе ве убедат дека животот ви е во ред

Не го започнавте вашето утро со физичка вежба, па што… Барем не го добивте овој потсетник дека треба да вежбате. Не го искористивте овој шампон за да си ја измиете косата. И не се прашувате каде по ѓаволите ми е косата?! Мислите дека Вие имате посран ден? Дали сеуште мислите …

Повеќе...

Туторијали за тоа како да не се справите со вашите секојдневни проблеми

Кога ќе направиш паста со Болоњезе сос, а си сакал карбонара Кога треба да ја поправиш распуканата фасада на куќата Решение за оние моменти кога не ви се мијат садови Или доколку ве мрзи да си ги измиете забите после оброкот, комбинирајте… Ако немате бормашина при рака, а мора да …

Повеќе...

Неколку работи кои им се тотално непознати на девојките

Чувството кога ќе те почешаат тестисите во јавност Двојното изненадување при уринирање. Кога се обидуваш да уринираш и некој ќе се залепи за писоарот баш до тебе. Понекогаш ќе налеташ на осамениот писоар кој е редок како К-15 во Македонија. Кога пробуваш да изгледаш нормално додека се обидуваш да ги …

Повеќе...