Дома / Вицови / Личности

Личности

Трпе и Трпана, Мујо и Хасо, Цветко, Чак Норис.

Зет

Оди зетот на гости кај дедото и бабата. Го пречекуваат од убаво поубаво. Бабата му испекла пиле. Дедото направил ќебапчиња на скара, му ставил од најубавата ракија, а додека зетот бил на гости, го пратиле братот на невестата да оди да го исчисти изметот од животните од шталата. Откако гостите …

Повеќе...

Чоколадо

Вратија се муж од Авганистан и проверуе да ли га варала жена. – Сине, беше ли некој чичко док не беше ја туј? – Не, тато. – А чоколаду даде ли ти? – Даде…

Повеќе...

Чај

Сосетките седат и си пијат кафе и едната и се жали на другата: – Кажувај некој совет, што да правам? Трпе ме тепа секој пат како се прибере пијан. – Не се секирај, го знам лекот. Купи си чај од камилица и кога ќе се прибере пијан, започнувај да правиш …

Повеќе...

Резерва

– Ало тато, пукна гумата, не знам што да правам! Му ѕвонам на дечко ми не се јавува!! – Резервата каде ти е? – И тој не се јавува!!!

Повеќе...

Заболекар

Заболекарот додека се спрема да ми извади заб: – Не се секирај Трпе, за се има прв пат. – Ама докторе, јас не сум Трпе… – Знам, јас сум Трпе…

Повеќе...

Коњ

– Добро бе ќерко кај го најде оној коњ за дечко? – Тато бе, не го викај така. – Добро добро, а каде живее? – Во Хиподром…

Повеќе...

Куфери

Трпе на аеродром: – Јас ќе летам за Рим, сакам овој големиов куфер да го пратите за Лондон, а овие двава помали за Минхен. – Ама г-дине, не можеме да го направиме тоа! – А како можевте минатиот пат, а?

Повеќе...

Возење

Разговараат татко и син: – Тато, ај бе купи ми тротинет! – Синко, немам пари, нема тротинет. – Ајде бе тато, сите деца имаат. – Ама ти не си како сите деца. – Тато беее… – Марш бре у п…. матер, Нема тротинет. Детето разочарано излегува во дворот и го …

Повеќе...

Сирење

Цветко оди на пазар: – Колку ви е беровското сирење? – 380ден кг. – Скапо од карши е 320. – Па земи од таму. – Епа нема. – Ние коа немаме кај нас е 250 ден…

Повеќе...

НЛО

Се спушта НЛО на Тивешкото Езеро, у близина на една викендичка. На маса седат Трпе и Трпана, и пијат ракија. Доаѓа вонземјанинот и им вика: – Здраво, јас сум Сигма 8. А Трпе и вика на Трпана. – Трпано, тури му една ракија на Сигма 8. Вонземјанинот ја пие ракијата …

Повеќе...

Заем

Трпе ја среќавал комшивката која била многу убава, но била мажена. Секогаш кога ќе ја сретнел и велел: – Леле какво парче си, штом те видам, полудувам. Еден ден таа застанала и рекла: – Постојано зборуваш а ништо не превземаш. Донеси ми 1000 евра и работата е завршена. – Сериозно?! …

Повеќе...

Исповед

Трпана го прашува Трпе: – Беше денес да се исповедаш? – Бев. – И што ти кажа свештеникот? – Кој свештеник? – Па, на кого се исповеда?! – На шанкерот.

Повеќе...