Дома / vicotekamk

Енена

Секретарка

Директорот излегува од работа на пладне… На вилата со секретарката… Коњак. Бонбони. Заеднички туш. И после… Безумие… Жестоко… Вечерта се враќа дома. Уморен поглед. Обичен бакнеж. И молба кон сопругата: – Те молам стави ја вечерата, денес се уморив како куче… Жената оди во кујната. Кременадли. Пиво. Десерт. Легнуваат во …

Повеќе...

Пила

Беровец си купил моторна пила „Штил“. По една недела, компанијата добива писмо од Беровецот: „Јас од вас купил моторна пила. Во упатството пишува дека може да сече по 50 кубика дрва на ден. Јас сечев цел ден – 20 кубика. Наредниот ден станав многу рано, цел ден сечев, без одмор, …

Повеќе...

Остров

Се сончаат Трпе и Трпана на плажа и Трпе опасно се напалува. Ѝ бара на Трпана, а оваа му вели: – Не си нормален! Па сите овде гледаат. – Ќе се покриеме со пешкирот – упорно навалува Трпе. – Нема шанси! – Одбива Трпана. – А да одиме на оној …

Повеќе...

Казна

Полицаец и приоѓа на жена што вади пари од банкомат: -Колата паркирана на пешачки, ваша ли е? -Да. -Извадете плус 50 евра…

Повеќе...

Школки

Поминува Трпе преку Камен мост и го гледа Тарзан како се спрема да скокне во Вардар: – Немој да скокаш, долу има многу школки! – Јас сум Тарзан, крал на животните, не се плашам ниту од лавови, ниту од слонови а камоли од вашите школки. Скокнал Тарзан и после 5 …

Повеќе...

Печурки

Донеле влаинка во итната медицинска помош и докторот ја прашал: – Пак вие? Вчера ве спасивме затоа што сте јаделе отровни печурки, а денес? – Исто, синко. Останаа од вчера, па реков да не ги фрламе.

Повеќе...

Дупло

Трпе се враќа мртов пијан. Трпана со висок тон: – Пак се врати мртов пијан, а? – Те молам ќути, доволно сум казнет што те гледам дупло.

Повеќе...

Крава

Трпана му се дере на Трпе: – Уште еднаш кажи ми дека сум крава, се разведувам од тебе. А, сега си легнувам, нозете ме болат од работа. – Предните или задните?

Повеќе...

Убиство

Еден маж беше бвинет за убиство со предумисла. Прашан од судија: – Ова е крваво убиство. Како се браниш? Обвинетиот: – Таа беше толку глупава што морав да ја убијам. Судија: – Тоа не го сметам за олеснителна околност. Обвинетиот: – Па, добро, почитуван судијо… да ви кажам како беше. …

Повеќе...

Воздух

Богат дедо оди на доктор и вели: – Докторе, имам сè, бизнис, пари, куќа, јахта, но жена ми не може да забремени. – Колку години има таа? – 25. – А вие? – 75 години. – И вашата жена не може да забремени? – Да! – Тогаш отидете со јахтата …

Повеќе...

Мачка

Ја слушам жена ми: – Ич не ти е гајле за ништо! Само јадеш, спиеш и сереш. Таман да и одговорам, гледам на мачката и зборувала…

Повеќе...

Дожд

Стандардна ситуација: -Сопругот се прибира изненадно од службено патување, љубовникот скока гол од прозорецот на првиот кат. Надвор врне, но тој со трчање оди во блискиот парк. Таму сретнува друг маж кој џогира. Човекот го прашува со љубопитност: – Секогаш ли трчате гол за здравје? – Да! – одговара љубовникот. …

Повеќе...