Дома / Вицови / Виц на денот

Виц на денот

Пушач

Пациентот: – Докторе, кашлам и тешко дишам.
Докторот: – А пушите ли?
Пациентот: – Пушам, ама не помага.

Секси

Седат двајца полицајци во кафана и едниот забележал згодна плавуша па го прашува колегата:
– Како да и пријадам?
– Епа само оди до нејзината маса и кажи и да е убава, немој да и кажуваш дека е секси.
Станува полицаецот и оди кај плавушата:
– Здраво! Убава си ама не си секси!

Психијатар

Трпе оди на психијатар.
– Докторе, го слушам мебелот како ми зборува по дома.
– Како тоа ви зборува?
– Па така, спијам со жена ми во кревет и го слушам шкафот како збори со жена ми и вика “Заспа овој?”, а она му вика “Изгледа” па шкафот вика “Добро одам ја полека од тука” и тогаш се будам бесен и му викам: “Не одиш никаде! Сеуште те немам исплатено!”

Славење

Седат две плавуши и едната и вика на другата:
– Еј види го пијаниот будала!
– А кој е тој?
– Абе еден пред десет години ми предложи брак и го одбив.
– Аууу, па овој уште слави!

Изум

Седат Трпе и Цветко запиени во кафана, Цветко прашува:
– Трпе, дали знаеш дека американците го измислиле телескопот за да гледаат во ѕвездите?
– Знам!
– А знаеш ли дека русите го измислиле перископот да гледаат над вода?
– Знам!
Трпе се врти и го прашува Цветко:
– А добро ти знаеш дека Македонците измислиле направа за гледање преку ѕид?!
Цветко збунет одговара:
– Еј, навистина? Која е таа справа?
– Прозор идиоту еден!

Добра вест

Цветко му вика Трпе:
– Трпе имам добра и лоша вест за тебе…
– Добро, дај прво лошата.
– Трпана се швалерисува додека ти си на работа.
– А добрата?
– Добро се секса!

Убавина

Цветко го прашува Трпе:
– Што би сакал да бидеш глуп или убав?
– Глуп!
– Зошто глуп?
– Затоа што убавината е минлива.

Смртна постела

Баба лежи на смртна постела и околу неа се собрале цела фамилија.
– Леле деца, кутрата јас ќе си умрам – вика бабата
Внукот сакајќи да ја утеши и вика:
– Не се грижи бабо, кога ќе отидеш ќе го видиш дедо пак!
А бабата на тоа враќа:
– Ќути сине, не ја влошувај работава…

Крпа во уста

Трпе се оженил со Трпана, се вселиле во нов стан и почнале да уживаат во медениот месец. И така секоја вечер од станот се слушале врискања, дишење и љубовно стенкање. По неколку дена соседот го сретнува Трпе и му вели:
– Трпе, немој да се лутиш, ама не можеме да спиеме од вас и вашето стенкање. Дај стави и крпа во уста на Трпана и нека не стенка толку.
– Нема проблем комшија, се извинувам, не сум знаел дека сме биле толку гласни.
Вечерта, во еден момент се слуша Трпе:
– Комшијаааа, вака добро е!?
– Добро е Трпе, добро е! – одговара соседот.
Втората вечер пак се слуша Трпе:
– Комшијаааа, вака добро ее!?
– Добро е Трпе! – одговара соседот.
Третата вечер пак се слуша Трпе:
– Комшијааа, добро е вака!?
И соседот изнервиран:
– Трпе вади ја крпата од уста, цела зграда мисли дека мене ме ебеш.