Дома / Пишанки (страна 2)

Пишанки

Неколку ситуации кои им се познати на сите кои се потат повеќе од нормално

Кога константно проверувате дали имате дамки од пот под мишка… Кога мора да се сокриете за да си ја избришете потта од под маицата Или кога мора да патувате во јавен превоз без клима Се плашите да се ракувате кога се запознавате со нови луѓе Затоа што дланките ви изгледаат …

Повеќе...

Skopje Street Festival #4

Официјално, програмата за четвртото издание на единствениот отворен фестивал за градење на улична култура, ‪#‎SkopjeStreetFestival‬ 2016. Повеќе инфо на ssf.mk и на официјалниот FB профил.

Повеќе...

Сосема нова инспирација за внатрешниот дизајн

Дневната соба е срцето на секој дом, свето место резервирано за удобната приватност на секојдневниот живот каде сите се собираме да ги споделиме секојдневните случувања и смеата. Тоа е место каде поминуваме голем дел од времето и колку што е попријатно и похармонично до толку повеќе може да го наречеме …

Повеќе...

Работи кои ги возбудуваат сите кои работат во канцеларија

1. Кога некој ќе се врати од одмор и ќе донесе слатки за сите. 2. Кога е нечиј роденден и има торта за сите. 3. Кога температурата во канцеларијата е таман за облеката што си ја одбрал/а тој ден. 4. Кога ќе излезеш од работа точно кога ти завршува работното …

Повеќе...

Позитива на денот

Малиот Мехмед ја оствари својата желба да вози црвен мотор и да носи мото опрема. Се надеваме на многу сончеви години во кои Мехмед ќе го вози својот мотор. За остварување на желбите на другите дечиња потребно е да донирате. Донирајте преку СМС: Фондацијата Златна Рипка- Скопје, е поддржана и …

Повеќе...

Најкратките филмови

Навикнати сме филмовите кои ги гледаме да бидат полни со тензија, неизвесност, кулминации, преплети, заплети и што уште не. Но сте се запрашале ли некогаш како би изгледале истите доколку сето тоа го нема? Еве неколку опции:

Повеќе...

Експлодираше бомбата на Vicoteka.mk

Изминатиов период тимот на Vicoteka.mk напорно работеше на надградбата на изгледот на страната. Новиот изглед ни донесе неколку новитети: Категоријата „Колумни“ ја надградивме во „Пишанки“ и како таква ќе ја користиме за складирање на текстови, колумни, вести, забавни содржини и други видови пишанки напишани од наша или странска служба. Вметнавме …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #22

Драго Скопје, Си немаме пишано долго време, се заборавивме. Ете јас зафатен со квази депресија и работа, а ти задушено од голема прашина крената за џабе. Што да правиш, живот. Додека буткаме и јас и ти некако, забораваме што вистински значеше Скопје. Полека и да не се познаваме… Кога патував …

Повеќе...

Зошто работењето од дома е најдобро!

Светот е твојата канцеларија. Може да работиш од кафуле. Или да работиш во природа. А ако си асоцијален, може да работиш од дома. Или да пробаш да работиш од дома… Нема правила за облекување. Нема работно време. Што значи спиење до кога сакаш. Или дружење со друштвото во секое време. …

Повеќе...

Зошто е лошо да бидеш најмладиот на работа

Сите се однесуваат како да се твои шефови. Понекогаш е многу тешко да ги ислушаш сите нивни приказни и мислења за се’ Никако не може да го разберат светот во кој си израснал. Не можат да проценат дали навистина се шегуваш или не. Уживаат да ти објаснуваат колку е болно …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #21

Во духот на Игра на Троновите – Зимата доаѓа… А во Скопје заедно со раната есен и зимата доаѓа и смогот. Смог како смог, до денес ни е секојдневие и никој, ама баш никој не му ја мисли поинаку. Навиката во овој годишен период да се радуваме на чист ден …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #19

Навикнат на непријатностите кои што се скопските градски асфалтни улици, движејќи се по познат пат на две тркала наидов на огромна коцка со сопствениот живот. Како и зошто се многу битни прашања. Како – почитувајќи ги сите правила и прописи, возејќи 60 километри на час по улица која што е …

Повеќе...