Дома / Пишанки (страна 3)

Пишанки

Летна ситуација депресинг #3

Летово некако полека заминува, а горештините само што дојдоа. Жеден за вода и за нова авантура се упатив онаму каде што е најлесно да се отиде за викенд, а тоа е Охрид. Балканскиот Ерусалим во свое најдобро светло тој викенд имаше повеќе настани меѓу кои и Охридскиот маратон, но за …

Повеќе...

Летна ситуација депресинг #2

Времето деновиве ќе биде повремено облачно со можни врнежи во попладневните и вечерните часови, а сега состојбата во светот… Сигурно преку глава ви е од оваа реченица која програмски пенетрира во нашите мозоци. ЛЕТО е, ама и не е лето. Онака лабаво како есента и пролетта да имале вонбрачно дете …

Повеќе...

Летна ситуација депресинг

Поминува долго време откако не сум седнал позади тастатура за да отчукам некоја мисла од трезна глава. Би сакал да речам дека е поради летните горештини и лудите моменти кои го исполнуваат слободното време, но за волја на вистината не е така. Како сите млади и стари и кој е …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #20

Кога мислевме дека немаме ништо полошо од сегашната ситуација, се појави и “таа”. “Таа” не е женско иако е женски род. “Таа” е во форма на бинарни броеви кои се отсликуваат на нашите екрани во пиксели и баш во оној стар нинтендо стил, денес хипстерски познат како инди. Да, тоа …

Повеќе...

Отворено писмо до Дедо Мраз

Здраво Дедо Мраз. Знам дека и оваа година пак ќе заебеш и нема да наминеш во оваа наша чудесна земја а отсекогаш сум се прашувал зашто бе никогаш не нурнуваш наваму, полесно е да ја донесеме Бијонсе отколку тебе! Абе ги долажа децата. Ниту еднаш да дојш да видиш како …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #19

Во чест на господинот кој ја испеа “Скопје, Сарај Матка” оваа пишанка ќе почне со уште еден наслов од неговиот богат репертоар, а тоа е “каква ли е ова ситуација?” Полека од маалските улици го загубија својот шарм, а и ендемскиот вид кој опстојуваше толку долго на овие простори. Скопје …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #18

Сонце, сонце и само сонце. Единственото нешто позитивно во оваа гасна комора наречна Скопје – градот сместен помеѓу убави планини сега се повеќе наликува на обичен чмар. Прдеж и реа се шири насекаде. Што не му фали на градот? Не му фалат споменици, не му фали староградска калдрма, не му …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #17

Есен во Скопје, а скоро и да е лето. Зачестените тмурни утра се претвораат во сончеви денови, полека уништувајќи ја мојата амбиција и мотивација да работам. Не дека ми сметаат зачестените бесцелни возења со мотор на Водно, Козјак и Соње и се почестите дремења во Aпче со по пола литар …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #16

Долго време помина, многу слободно време одмина од нашата последна пишанка. Градот како град сеуште силуван од неранимајковци, маки мачи да заспие мирно. Но оваа пишанка не е за тој град, ова е за оној малограѓанскиот дел на градот. Денес да се биде без предрасуди е невозможно, но да се …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #15

Најбрзиот пат од точка а до точка б е правата линија, но тој секогаш не е и најитересен. Така учејќи понизност и дисциплина по сообраќајниот метеж, додека возам по патот поплочен со милион дупки до работа, секој ден гледам различен филм. Од драма до комедија па понекогаш и трагедија. Ликовите …

Повеќе...

Очекувања и реалност #2

После испитна сесија 1. Очекување: Да завши сесијава има да има добар провод. Реалност: Чувство како да не си постигнал ништо. 2. Очекување: Ќе вежбам и ќе се вратам во форма. Реалност: Не престануваш со јадење. 3. Очекување: Ќе одам на журка и ќе се забавувам истиот ден. Реалност: Преморен …

Повеќе...

Шокантно, скандал и можност за голи цицки

Дргаги посетители, фанови и маалски поддржувачи, Ние (Vicoteka.mk) сме згрозени од односот кој го имаат интернет медиумите во македонскиот простор. Познато е дека интернетот е тука за соработка и меѓусебно подржување, но за жал тоа кај нас не важи, па така со години налетуваме на цели сајтови плагијати на Vicoteka.mk. …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #14

Од ден на ден мојот град е се повеќе туѓ, некој друг град кој не памети добри времиња и не памети повеќе ништо затоа што е нов, со стар лик. Викаат на пролет “пркнувале” културите, ама кај нас никако да пркне култура, тука се сади само кич и очај. Ситуацијава …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #13

Помина многу време, поминаа избори, поминаа сите гомнарии, а во градов пак по старо. Улиците во кал, гужва по сабајле на сите проширени улици и споменици преку ноќ. Аполитички настроен и строг поддржувач на зелените, ако ги има кај нас таквите, решив денес како маалско копиле да лаам по оние …

Повеќе...