Дома / Пишанки (страна 4)

Пишанки

Скопска ситуација депресинг #12

Априлилили! Или не? Вчера на плоштад лудило, послабо од било која година, ама појако во карактер, ако под карактер се подразбира едноличност како баркониот стил на овој наш град. Маскиран и млад се упатив кон градот решен да ја зграпчам ноќта, кога на улица Македонија ме мава сеќавање од деновите …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #11

Изборите завршија, колку толку и за белја одма проблеми. Можеби не локални како изборите, ама локални на ниво на зграда во централното градско подрачје. Многу оддамна ви пишав за проблемот со Керфур и тоалетната хартија кој ги запуши сите канализации од Карпош до Аеродром, епа по се изледа не бил …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #10

Сите кои возеле низ градов нека кренат рака! Ама не онаа со која го држите маусот… сите останати кои мислат дека некогаш возеле низ градот, а не оделе на работа или факултет или други обврски низ клучните ни градски термини нека си ги спуштат рачињата и нека се запрашаат зошто? …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #9

Деновиве не сардисаа информации од сите страни… почнаа негативно и продолжија така последниве две недели. Се’ започна со канцерогеното месо што некако сами си го сервираме, па продолжи со млекото што сме го добивале од крави напукани на мувла ака асид во цврста форма и кулминираше со равиолите на нестле …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #8

Деновиве пливаме во пропаганди за економските придобивки, нови патишта, нови работни места и куп други глупости од кои нема спас. Поради тоа што се’ е издржано баш онака како што тие го претставуваат, истото се отсликува во реалноста. На пример јас моментално се вработив, пред некое време, освен сопствената претприемачка …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #7

Изминатиов викенд, кој видел кој не, кој знаел и кој не знаел ама беше All Star викенд. Не сум голем љубител на гледање спортови на тв, ама All Star си е All Star. Плус аполитички настроен и без спортска поткованост исто како и да не сум Македонец… ама сум и …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #6

Во Солуна грош сомуна, до Солуна пет сомуна.. или нешто слично, не се сеќавам на поговорката која наликува на некоја пра-кумановска досетка која ми ја ределе моите предци. Сепак ова е сагата на еден младич кој сака да поседува облека за ефтини пари, само затоа што приходите до толку му …

Повеќе...

Авторизација и малицизност на тапацирање мебел во дијаспората

Eве еден искрен текст, од срце напраен, инспириран од споменарите, инспириран од текстовите, инспириран од љубовта и од животот и емоциите на човечкото битие кое на пр. во 4 саат сабајле сака да си апне у Вили една гурманска. Нејсе, еве шо напишав: Кога мислам.. Кога мислам на тебе, не …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #5

За сите оние кои се загрижени кој сум, од каде сум, зошто сум и каков сум – одговорот не е битен. Јас сум, затоа што сум. Не сум Евреј по религија, ниту пак сум христијанин, муслиман, будист или што и да е друго. Не верувам ни во атеизмот и одбивам …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #4

Страв и параноја во Скопје. Една зимска вечер решив да се забавувам со друштво низ градот убав. Така видно расположени почнавме уште од маало, па продолживме кон центарот на сите случувања право во окото на бурата. Морам да повторам дека беше зимска ноќ, некаде близу под нулата, иако девојките со …

Повеќе...

Топ 10 вицови за 2012

1. Силување Силувале баба и на суд ја прашуваат: – Бабо, што ви беше најтешко? – Кога ми ги кренаа нозете и земјата од опинците се у очи ми улезе. 2. Инфаркт Полицаец се враќа порано од работа. Влегува дома и слуша чудни звуци од спалната. Влегува во спалната и …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #3

Деновиве немам пишано ни три збора на хартија, полека умирам, дел поради труење од алкохол, дел поради мојата писателска апстиненција. Празници… најлошото време во годината, единствениот период кога се чувствувам по бескорисен од кога и да е. Забава, алкохол, забава, руска слата, алкохол, кафе со алкохол, кифлички, руска и пак …

Повеќе...

Превенција на ајвер како медиокритет на генералната гастрономија

Викендов праев ајвар, и додека го мешав, ми текна на тебе. Ти текнува ли кога мешавме чочек, качени на столчиња, запијанети кај другар ми дома, коа праеше журче? Јако беше. Коа ги полневме теглите, ми текна на тебе. Ти текнува ли кога купивме тегла мармелад од шипка и го мачкавме …

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #2

Се случи и тоа, квази вонредна состојба во срцето на градот ни убав. А градот убав пак ќе никне, само што нема некоја калаштура со мало бикини да го поткрене, а после тоа може и тој самиот. Се будам пред некој ден, цел во пот, вознемирен и безизумен зошто сонот …

Повеќе...