Дома / Вицови / Животни (страна 3)

Животни

Регрутација

Мечокот тргнал да оди на регрутација, одејќи така налетал на лиската целата среќна. – Што си толку среќна лиске? – А бе ги заебав оние од регрутно, си го потскратив малку опашот и ме направија неспособна. Оди понатаму мечокот и налетува на зајкото. – Што си толку среќен зајко? – …

Повеќе...

Панда

Си шетал еден гуштер и здогледал една панда како пуши марихуана. Па ја прашал: – Може ли и јас малку да попушам? – Слободно качи се на дрвото и ќе ти дадам. Па така пушале кога гуштерот ожеднал, па ја прашал каде е најблиската река а таа мурекла: – Еве …

Повеќе...

Животиска кошарка

Инсектите играле кошарка против лавот, жирафата, лисицата, волкот и мечката. Инсектите како бавни и ситни не постигнале ниту еден поен, а големите животни, особено жирафата, само ги прескокнувале и го полнеле кошот на инсектите. На полувреме резултатот бил 80-0. Во второто полувреме во игра кај инсектите влегла стоногалката. Таа успеала …

Повеќе...

Кучиња

Двајца сопственици на кучиња се расправале чие куче е поумно. – Моето куче е многу паметно – рекол првиот – секое утро го чека разнесувачот на весници, му дава бакшиш и ми го носи весникот, заедно со утринското кафе. – Знам – рекол вториот. – Од каде знаеш? – Па, …

Повеќе...

Штрк

Мало пиленце ја прашува мајката кокошка: – Мамо, мене штркот ли ме донесе? – Да, само не кажувај му на татко ти!

Повеќе...

Држава

Си биле татко и син (црви) и живееле во канализација. Синот по некое време го прашува татко му: – Тато, зошто живееме овде? Можеме ли да живееме во јаболко, да си грицкаме внатре? – Можеме бе синко. – А зошто тогаш не живееме внатре во јаболко? – Па таква ни …

Повеќе...

Полжави

Два полжави се шетале по улица и едниот му рекол на другиот: – Ајде да одиме во кино! – Ајде. Што игра следната година?

Повеќе...

Океанот

Нилскиот коњ решил да оди накај океанот. Тргнал по реката и одел, одел се додека реката не се раздвоила. Тука застанал, видел некој алигатор и го прашал: – На кај е океанот? – Не знам почекај да го прашам брат ми. Овој чекал саат, два, три и еве го алигаторот …

Повеќе...

Страна

Лавот ги собрал на куп сите животни и им наредил:Убавите ќе застанат од левата страна на потокот, а интелегентните од десната. Почнале да се редат животните сите си го заземале местото само жабата стои у место здрвена. Лавот ја прашува:– Жабо што чекаш ти?– Па да се расчеречам ако не!

Повеќе...

Глад

Во авион со останатите патници се возел и еден мечок. На пола пат ужасно огладнел и се упатил кон пилотската кабина. – Сега ќе изедам еден од вас двајца – рекол мечокот. И пилотот и копилотот се уплашиле и почнале да го убедуваат дека е ризично и дека доколку изеде …

Повеќе...

Магарето и зајакот

Шетаат магарето и зајакот низ шумата и шетаат така едно 10 минути, 20 минути и ништо не се случува. Магарето му вика на зајакот: -Абе зајко, у многу глуп виц сме се заглавиле ние двајца.

Повеќе...

Река

Стои мравката на брегот од реката и плаче. Доаѓа слонот.– Зошто плачеш?– Сите мравки ја поминаа реката преку едно гранче, и таман јас да поминам, гранчето се скина.– Немај гајле, ај качи се на мене ќе те пренесам.И ја пренел.– Еј слону, фала ти многу ти си најдобар…– Немој ти …

Повеќе...