Дома / Вицови / Виц на денот (страна 5)

Виц на денот

Жени

Што мислат жените за време на секс:
– На 16 години: леле да не дознае мама.
– На 26 години: леле да не останам трудна.
– На 36 години: леле маж ми да не дознае!!
– На 46 години: леле да не му падне!

Диплома

Трпана го наоѓа малиот Трпе како плаче:
– Шо плачеш бе?
– Си ја изгубив дипломата…
– Е шо сеа?
– Е шо… Сеа не знам што сум завршил…

Додворување

Во лифт заглавиле еден дечко и една малку грда девојка.
Девојката го предупредува:
– Ако пробаш нешто ќе почнам да врискам!
– И јас!

Главоболка

– Мамо мноry ме боли главата. Ќе појдам до кај Tрпана, брат и е аптекар и сигурно има апче.
– Ама Tрпана е на одмор.
– Е добро де, одам апче да побарам од брат и.
– Имаме Аналгин во фиоката.
– Не сакам Аналгин.
– Има и Кафетин во фиоката.
– Не сакам ми Кафетин.
– Епа што сакаш?
– Сакам метамизол натриум монохидрат.
– Ајде оди. Гледам дека за еден секс си спремна и јазикот да си го искршиш!!

Мекици

Некој џанак се буди сабајле и ја прашува баб си:
– Бабо, ќе ми направиш мекици?!
– Е како да ти направам мекици, кога синоќа цело брашно си го ишмркал!

Караница

Се испокарале Трпе и жена му и таа почнала да го брка од дома:
– Собери си ги парталите и марш надвор! Оди си таму каде што си по цела вечер!
Трпе пакува алишта во еден куфер, ја пали колата, а Трпана му вика од балкон:
– И полека да умираш! Бел ден да не видиш! Од малтретирање по цел ден, да се исушиш.
А Трпе искача од кола и довикува:
– Е сега ме збуни!? Сакаш да си одам или да се вратам?

Лудница

Трпе му се јавува на Цветко:
– Кај си Цетко?
– Во лудница.
– Абе тоа е јасно, ама каде поточно – дома или на работа?!

Триаголник

Некој мангуп застанува со автомобил пред плавуша:
– Да не имате триаголник?
– Не, пред малку го избричив.

Националност

Се шета грчкиот премиер Ципрас низ Лерин, па гледа како си играат дечиња и ги прашува:
– Што сте по националност деца?
Децата во еден глас одговараат.
– Македонци!
Премиерот:
– Па како Македонци кога сте родени во Грција?
Едно од децата:
– Абе чичко, aко лав се роди во свињарник, свиња ли ќе биди?

Пепел

Бабата му вели на зетот:
– Зете кога ќе умрам, не сакам да ме закопувате. Сакам да ме кремирате и пепелта да ја истурите низ дворот.
– Мајкатааа… и кога малку ќе дувне ветер, пак да ни влезеш дома…