Дома / Вицови / Разно (страна 30)

Разно

Истражување

Социолог прави истражување: „Што ќе направите ако фатите златна рипка?“
Првиот иситаник одговара:
– Ќе си посакам многу пари!
Вториот:
– Ќе побарам да живеам вечно!
Третиот:
– Ќе ја направам рибина чорба и ќе ја изедам!!!
Социологот збунет:
– Аман бре, господине… Зошто?
– Пред 3 години јас фатив златна рипка и посакав љубов и пријателство. Оттогаш сите педери што ги има на светот ми изјавуваат љубов, а жените ми велат: „Да си останеме само пријатели“.

Будала

Момчето оди кај таткото на својата девојка за да ја побара за жена.
Таткото:
– Не не, нема шанси, не дозволувам мојата ќерка животот да го помини покрај некоја будала.
Момчето:
– Господине се согласувам со вас, па баш затоа и сакам да се омажи за мене.

Влашко освежување

Отишле гости кај власи. Влавот ги прашал што сакаат за да се освежат а тие рекле што било. Тогаш влавот и рекол на жената:
– Жено, отвори прозорот за да се освежат гостите.

Калем

Збоpиф две кумановке и едната вика:
– А мори, што не га исечеш овуј стару кајсију?
– Ааа не, ќе га чувам за успомен, свекрва ми обесија се на њума!
– Епа штом е такој, да ми дадеш калем!

Продавачка

Една продавачка и се жали на другарката:
-Ех, не сум веќе убава како порано.
– Како го заклучи тоа?
– Па мажите почнаа да ги бројат парите кога им враќам кусур.

Разговор

Прилушкуван разговор на корисник на Вип оператор:
Ме слушаш?
-Ало?
Тука си?
-Ало?
Ало?
-Ало?
Ало?
-Ало?
Ало?
-Ало?
Ало?
-Ало?
Ало?
-Ало?

Болниот Ерџан

Се разболел Ерџан и оди на доктор.
Докторот му го проверува стомакот и го прашува:
– Каква ти е големата нужда?
– Голема, брате, многу голема, да не беше немаше ни да дојдам.
– Не те прашувам тоа, туку каква ти е столицата?
– Дрвена, а и стара, пропадната е скроз.
– Ама, човече ме разбираш ли ти мене, колку пати одиш по надвор?
– Од кога се раздени и не се прибирам дома до вечерта.
– Гомното Ерџане, какво ти е гомното?
– Еее, господине докторе уште не сум го пробал.

Привидение

Некој човек стопирал на автопат и одеднаш почнала силна невидена бура. Толку силно врнело што кутриот не можел да види прст пред око. За среќа покрај него поминал автомобил, а тој без размислување влегол во него. Внатре го чекало големо изненадување – автомобилот сам се движел, не бил управуван од никого. Преплашен тој продолжил да се вози, а срцето речиси престанало да му чука кога автомобилот почнал да се доближува до една кривина. Одеднаш се појавила некоја рака, го фатила воланот и почнала да управува со автомобилот. Тоа се случувало на секоја кривина.
Кога веќе се приближил до градот човекот не можел да го издржи сиот тој страв, па излегол од автомобилот и истрчал до првата кафеана. Нарачал пијачка и возбудено почнал да им раскажува на гостите што му се случило. Луѓето го виделе целиот мокар, исплашен и во солзи па не им останало ништо туку да му поверуваат на неверојатната приказна. По половина час во кафаната влегле двајца луѓе и едниот му вели на другиот:
– Еј гледај, ене го човекот што ни влезе во автомобилот додека го туркавме.

Погоди кој

Брачна двојка добила по пошта две карти за опера, со ливче на кое пишувало:
“Погодете кој ви го праќа ова!”
Сопружниците мозгале кој би можел да биде испраќачот на билетите, и тоа за најдобрите места, но не можеле да насетат кој би бил толку љубезен.
Сеедно, заминале на опера и сјајно си поминале.
Враќајќи се дома, за несреќа, го затекнале станот целиот во неред, темелно опљачкан. На комодата нашле ливче на кое пишувало: “Сега знаете.”

Прашања

Кога се купува нова кола, секој има прашања.
Таткото:
– Колку троши?
Мајката:
– Дали навлаките ќе се совпаднат со костумчето?
Синот:
– Дали оди 200 км/ч?
Комшиите:
– Од каде пари за нова кола?