Дома / Вицови / Разно (страна 3)

Разно

Ранет влав

Влав лежи ранет на фронтот и му вика на Трпе:
– Те молам Трпе застрелај ме, не ме оставај жив на непријателот!
– Немој така, не можам јас…
– Те молам бе, Трпе!
– Ама немам куршуми, нели пред малку ни завршија.
– Еве мене ми остана еден, ајде ќе ти го продадам!

Градинка

Трпана отишла на службено патување му пишува порака на Трпе:
„Душо, накратко. Треба да сте во градинка во 8:10-8:15, значи разбуди ја Мила во 7:30-7:35. Облечи и хулахопки, темно-сините, маица од втората фиока, најдолу, виолетова или розева блуза (фиока – втора, најдолу). Се е во плакарот.
Земи го розовиот фустан – закачен е во плакарот во одделот за кошули на малата закачалка, бели чорапчиња, сандалки. Во градинката пресоблечи ја. Пробај да и направиш две репчиња. Шнолките се во најгорната фиока на плакарот, во бела лименка под кутиите од чевлите со слики. Потоа види какво е времето. Или облечи? розово палто, виолетова капа и розов шал, или зеленото, плишените, иста боја капа, без марама, на нозете – новите чевли.
Провери и приготви си го сето тоа уште вечерва. Ако нешто не најдеш, ѕвони и прашувај, не спијам уште.“
Трпе одговара:
– „Решивме да не одиме во градинка“.

Такси

– Не сам пијан дај ја ќе возу
– Брат ај седи летва пијан си
– Абе викам ти не сам пијан дај ја да возу
– Друже или седи или молим те искочи од такси!!

Администрација

Ги носеле овие од администрација на лекарски:
– Колку дневно спиете
– Па едно 3-4 саати
– Ааа, па малку е тоа
– Па не смеам поише, ама после и дома отспивам.

Славење

Маж оди во полиција:
– Жена ми исчезна
Кога?
– Пред еден месец..
Па зошто дури сега дојде да кажеш??
– До сега славев со другарите.

Брак

– Докторе имам низок притисок. Што ми препорачувате?
– Брак.

Тест

Во аптека:
-Добивте ли конечно презервативи?
-Да, сега имаме!
-Многу добро. Ставете си ги сега одпозади, и дајте ми еден тест за бременост…

Пекара

Во пекара:
– Шунка и кашкавал имате ли?
– Имаме дечко.
– Па ставете во кифлите пизда ви материна!

Среќа

Две комшики расправаат за третата:
– Добро бе, ваа Трпана може ли толку среќа да има…
– 3ошто?
– Ами, си има маж, си има љубавник, а пред два дена и ја силувале!

Додворување

Трпана седи на шанк и ужива во коктелот, кога забележала еден згоден, отмен и секси маж во кафулето.
Тој и приоѓа и уште пред да успее да му се извини за непријатното “зјапање“ и шепнува на уво:
– Ќе направам се’ што ќе посакаш за 10 евра, но само под еден услов!
Трпана изненадено прашала кој е тој услов, а тој и одговорил:
– Мораш во 3 збора да ми опишеш што сакаш да ти правам!
Таа кратко размислила и со насмевка му ги става во рака клучевите од дома и му шепнува:
– Исчисти ми дома!