Дома / Вицови / Разно (страна 20)

Разно

Болниот Ерџан

Се разболел Ерџан и оди на доктор.
Докторот му го проверува стомакот и го прашува:
– Каква ти е големата нужда?
– Голема, брате, многу голема, да не беше немаше ни да дојдам.
– Не те прашувам тоа, туку каква ти е столицата?
– Дрвена, а и стара, пропадната е скроз.
– Ама, човече ме разбираш ли ти мене, колку пати одиш по надвор?
– Од кога се раздени и не се прибирам дома до вечерта.
– Гомното Ерџане, какво ти е гомното?
– Еее, господине докторе уште не сум го пробал.

Привидение

Некој човек стопирал на автопат и одеднаш почнала силна невидена бура. Толку силно врнело што кутриот не можел да види прст пред око. За среќа покрај него поминал автомобил, а тој без размислување влегол во него. Внатре го чекало големо изненадување – автомобилот сам се движел, не бил управуван од никого. Преплашен тој продолжил да се вози, а срцето речиси престанало да му чука кога автомобилот почнал да се доближува до една кривина. Одеднаш се појавила некоја рака, го фатила воланот и почнала да управува со автомобилот. Тоа се случувало на секоја кривина.
Кога веќе се приближил до градот човекот не можел да го издржи сиот тој страв, па излегол од автомобилот и истрчал до првата кафеана. Нарачал пијачка и возбудено почнал да им раскажува на гостите што му се случило. Луѓето го виделе целиот мокар, исплашен и во солзи па не им останало ништо туку да му поверуваат на неверојатната приказна. По половина час во кафаната влегле двајца луѓе и едниот му вели на другиот:
– Еј гледај, ене го човекот што ни влезе во автомобилот додека го туркавме.

Погоди кој

Брачна двојка добила по пошта две карти за опера, со ливче на кое пишувало:
“Погодете кој ви го праќа ова!”
Сопружниците мозгале кој би можел да биде испраќачот на билетите, и тоа за најдобрите места, но не можеле да насетат кој би бил толку љубезен.
Сеедно, заминале на опера и сјајно си поминале.
Враќајќи се дома, за несреќа, го затекнале станот целиот во неред, темелно опљачкан. На комодата нашле ливче на кое пишувало: “Сега знаете.”

Прашања

Кога се купува нова кола, секој има прашања.
Таткото:
– Колку троши?
Мајката:
– Дали навлаките ќе се совпаднат со костумчето?
Синот:
– Дали оди 200 км/ч?
Комшиите:
– Од каде пари за нова кола?

Идеја

Двајца патуваат во авион од Мајами за Њујорк:
– Јас сум психолог.
– Јас пак сум крупен мафијаш… Ај да те видам што за психолог си? Пробај да погодиш што мислам! За секоја мисла што ќе ја погодиш, ќе ти давам по сто долари.
– Ама јас сум психолог, не сум гатачка!
– Абе се работи за сто долари, пробај!
– Па, се враќаш од море. Значи сега се сеќаваш колку убаво ти било.
– Браво! Точно! Еве ти стотка.
– Штом ти било убаво, тогаш си бил со жена. И сега мислиш на неа.
– Токму така! Еве ти уште една стотка.
– Покрај тоа, не ти се сака да се вратиш дома.
– Правилно, еве ти уште сто долари…
– Штом не ти се враќа, сигурно си оженет. А штом си мафијаш, сигурно мислиш дека нема да е лошо да убиеш жена ти и да останеш со другата.
– Аха! Еве ти илјадарка!
– Ама зошто илјада? Нели требаше да даваш по сто на мисла?
– Ова не е мисла, туку идеjа!

Викенд

Оди млад човек во матично:
– Можe да закажам венчавка за во вторник?
– Можe бе дечко, ама сите бараат во сабота или недела, ти зошто во вторник?
– Е па за да не си го расипам викендот.

Појако

Toj: Здраво.
Таксист: Појако!
Toj: Здраво!!
Таксист: Појакооо!!!
Toj: ЗДРАВОООО!!!
Таксист: ВРАТА БЕ ГЛУПАК!!!

Полов орган

Дечко пишува на девојка:
– Здраво, многу си убава!
* (seen)
– Што правиш вечер?
* (seen)
– Сакаш да го видиш мојот пенис?
* (seen)
– Е кога си го видела ма?

Мајка

Двајца другари прават муабет:
– Колку години има девојка ти?
– 40.
– Хаха, може мајка да ти биде.
– Може, али тебе ти е.

Теорија на релативитет

Теорија на релативитет:
Едно влакно во супата е релативно многу, а едно влакнo на главата е релативно малку.