Дома / Вицови / Разно (страна 10)

Разно

Без “в”

Трпе седи во чекална во болница:
– Господинот Славе Поповски?
– Да. Само без „в“, ве молам.
– Слае?

Интервју

Интервју за работа у Неготино:
– Имате ли познавање од англиски јазик?
– Да, имам.
– Употребете го “date” во реченица.
– Кај си бе date ебам.

Бабичка

Полицаец застанува бабичка од 80 години и и вели:
– Па добро госпоѓо, зошто возите толку брзо?
Бабата: Ма дај пушти ме, дур сеуште памтам кај сум тргнала.

Спасување

Трпана разговара со комшиката…
– Кога се земавме со Трпе, ми кажа дека ако го изневерам ќе се убие.
– Ииии, и ти што направи?
– Од тогаш ништо не му кажувам и пет пати му го спасувам животот.

Совет

Мајката ја советува ќерката:
– Ќерко, мажот треба да се избира умно! Гледај го татко ти. Се разбира од електрика, од водовод, од мебел, тој може да поправи апсолутно сѐ што ќе се расипе во домот. Ако најдеш таков човек како него, никогаш нема да имаш… ништо ново!

Син

– Ало снао, како е син ми?
– Што како е?! Цел ден дома дреме, не работи ништо иде по кафани пие, па ќе се врати дома по мене мава…
– Убав на мајка, само да не ми е болен.

Колачиња

Срце, ти направив колачи за да ти се извинам што ти ја изгребав колата.
– Што си направила?!?!?!
– Па ти направив колачињаааа!

Како знаеш дека потекнуваш од Македонија

КАКО ЗНАЕШ ДЕКА ПОТЕКНУВАШ ОД МАКЕДОНИЈА?

– На сопствената венчавка познаваш една третина од гостите.
– Секоја свадба почнува со песната “Ерген одев мила мамо”.
– Имаш барем еден роднина со кого си скаран.
– Во домот имаш календар со светци.
– Мислиш дека се е некаква завера.
– Мајка ти уште од мал те учи дека провевот убива.
– Во домот ракијата служи за лекување на сите болести, за прослави, за сите пригоди и како лосион за масажа.
– Баба ти никогаш не го прифаќа фактот дека не си гладен.
– Кога ќе запознаеш странец прво го учиш да пцуе.
– Кај баба ти мора да изедеш супа, сарми, печење, салати, гибаница,печена пиперка со лук, пача и ванилици и никако не смееш да оставиш нешто во чинијата.
– Кога си бил мал ти велеле дека ќе ти порасне опашка ако пиеш кафе.
– Кога ќе видиш бебе, мора прво да го поплукаш три пати.
– Кога си бил мал те плашеле со вештерка.
– Ако дремнеш попладне, мора да ја покриеш половината.
– Мајка ти не ти дава да пиеш студена вода кога си испотен.
– Удираш по маса и кршиш чаши кога си пијан.
– Ако реченицата „Немој да се смееш, подоцна ќе плачеш“ ти изгледа логично.
– Една недела по Божик или Велигден имаш сарми за ручек.
– Живееш во земја во која ќотекот излегол од рајот.
– За време на ручек, се јаде цел леб.
– Ракија се пие пред појадок, за циркулација.
– Родителите го менуваат каналот ако има бакнување на телевизија.

Ауди

– Дај ми ги клучевите од Аудито.
– Кое ауди?
– Ауди Q7.
– Па ние немаме Ауди Q7.
– АМАН НИШТО НЕМА ВО ОВАА КУЌА!!!

Порака

Ми стига порака од жена ми:
– Ќе ме собереш ли од работа.
– Не можам, жена ми ќе ја зимам.
Еве сеа не можеме да се објасниме дека се зезав.