Дома / Вицови / Расистички

Расистички

Раскрсница

Ромка на раскрсница со дете во рака:
– Дај 10 денари за Рамиз!
– Еве ти 10 денари.
– Еве ти го Рамиз!

Удар

Влав иде на прв состанок во ресторан со некоја девојка. По оброкот ја прашува:
– Дали сакаш да си играме улоги?
– Ууу возбудливо, што имаш на ум?
– Ти глумиш срцев удар и си одиме без да платиме!

Роденден

Влав се јавува во брачно советувалиште:
– Ало, советувалиште за брачни парови?
– Да, повелете.
– Како да го обележам најевтино роденденот на сопругата?
– Во календар со сино пенкало!

Локум

Се возат во воз Влав и Црнец. Црнецот извадил ананаси и портокали да јаде, Влавот го гледа и го прашува:
– Што ти е тоа?
– Јужно овошје. Сакаш да пробаш?
Му изел Влавот два ананаса и три портокали
По некое време тој вади локум и Црнецот му вика:
– Што ти е тоа?
– Локум.
– Дај да пробам.
– Што ќе пробаш, локум ко локум.

Технологија

Интервју со Рамче:
– 3ошто правите толку мноry деца, кога немате пари да ги храните?
– Е па, ме бендисува технологијата при изработката бе, бате…

Влав на хот лајн

Се јавува влав на Хот-лајн.
Девојката му вели:
– Ќе направам сѐ за тебе…
Влавот:
– Е па ај затвори и звони ми ти!

Влав во диско

Влав во диско…
– Келнер, шо пие девојкана на шанкот?
– 12-годишно виски.
– Аааа, епа стави и две коцки мраз од мене

Французинка

Ром се оженил со французинка. После една недела го прашуваат:
-Како оди?
-Се разведовме!
-Зошто?
-Многу прљава бе. Секој ден се бања…

Благодарност

Се шета Африканец, мигрант, во Германија. Налетува на еден човек и започнува да му збори:
– Фала што ме примивте, што ми дозволивте да живеам овде, што ми дадовте здравствено осигурување, место да живеам, храна за да јадам и се останато.
Човекот зачудено му вика:
– Ама јас не сум Германец, јас сум Македонец.
Африканецот му вика:
– Се извинувам.
Продолжува да шета Африканецот и забележува друг човек и му приоѓа.
– Фала што ме примивте, што ми дозволивте да живеам овде, што ми дадовте здравствено осигурување, место да живеам, храна за да јадам и се останато.
Човекот го гледа и му вика:
– Јас не сум Германец, јас сум Турчин.
Африканецот повторно:
– Се извинувам.
Продолжува повторно и здогледува друг човек и започнува пак:
– Фала што ме примивте, што ми дозволивте да живеам овде, што ми дадовте здравствено осигурување, место да живеам, што ме примивте како бегалец, фала ви за сé.
Човекот му одговара:
– Супер, ама јас не сум Германец, јас сум Арап.
Африканецот збунето го прашува:
– А добро каде се сите Германци?
Арапот погледнува на саат и му враќа:
– Ова време, изгледа на работа.