Дома / Вицови / Полицајски (страна 2)

Полицајски

Бос

Во полициска станица:
– Шефе, жена убила маж со 12 убоди.
– Причина?
– Одел бос додека го бришела подот.
– Ја уапсивте?
– Не, чекаме да се исуши подот.

Виц на годината (2017)

Полицајци во кино

Началникот ги кара двајцата полицајци:
– Како можеше да ви избега криминалецот?
– Абе шефе, таман го стигнавме тој влезе во едно кино.
– А вие зошто не влеговте по него?
– Тој филм го имаме гледано…

Прекршок

Полицаец запира плавуша за прекршок.
Полицаецот:
– И сега што правиме?
Плавушата:
– 500 денари или да ги соблекувам гаќите?
– Дај 500 денари, зошто гаќите може и да не ми се фатат.

Возачка

Полицаец сопира возач:
– Возачката ве молам!
– Повелете!
– Дали имате пиено, Павле?
– Е од каде сега Павле?
– Па Апостол, така пишува?!
– Абе тоа ми е иконата во возачката.

Молив

Оди полицаец во книжарница да купи за син му молив и ја прашува продавачката (плавуша):
Полицаецот: Имате ли молив за четврто одделение?
Продавачката: А сакате за прва или за втора смена?

Затвор

Дошол нов полицаец во затвор како чувар, а шефот го предупредил дека има проблематични затвореници. На тоа, новиот чувар рекол:
– Нема гајле, кој не слуша, ќе лета надвор!

Казна

Полицаец го сопира Трпе:
– Господине направивте прекршок ќе мора да ве казнам со 20 евра казна.
– Ма нема проблем, вчера ваш колега за помал прекршок ми ја зема дозволата.

Полицаец од гомно

Едно дете играло со гомно и минува полицаец и го прашува:
– Што правиш бе?
– Правам полицаец од гомно.
Ќотек, ќотек…
Наредио ден пак исто:
Ќотек, ќотек…
Третиот ден полицаецот го прашува:
– Пак ли правиш полицаец од гомно?
– Не бе чиче, од секое гомно не бидува полицаец.

Дување

Полицаец сопира кола за проверка.
Од колата излева маж, кој едвај стое на нозе. Полицаецот:
– Опаа, некој убаво се напил, ај дувни малку во апаратот!
Човекот ваде 1000 денара и му ги дава. Полицаецот:
– Така… ај уште еднаш дувни!
Човекот ваде уште 500 денара и му ги дава. Полицаецот:
– Не така слабо бе, дувни посилно, како првиот пат!

Има ли некој

Шефот на полицајците оди порано во полицијата и на влез го прашува дежурниот:
– Има ли некој во зградата?
– Има.
– Кој?
– Јас.
– Не бе, идиот! Прашувам, има ли некој друг освен тебе!
– Да.
– Кој?
– Вие.