Дома / Вицови (страна 575)

Вицови

13 цајкани

13 цајкани одат на испит на факултет. Седнуваат еден позади друг, како на факултет. Влегува професорот и им задава една многу тешка задача. Треба да напишат една марка на кола. – Првиот цајкан веднаш запишува ‘Јагуар’. – Вториот се мисли, и се мисли (‘мислам значи постојам’), и пробува да види ...

Повеќе...

Прошетка

Трпе и Трпана излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Трпана се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Трпе идеја: – Трпано, дај на кучето да те помириса меѓу нозе, ќе истрча оно до дома и ќе ти ги донесе гаќите ! Трпана го ...

Повеќе...

Грчка работа

Чекаат македонците цел ден пред грчка амбасада. Излегува амбасадорот и овие му се жалат: – Ај бе цел ден чекаме, нема смисла, побрзо може ли? – Доста бе, ќе чекате! -И ги мава со камшик. После некое време пак излегува, а овие пак се жалат: – Де бе стварно нема ...

Повеќе...

Ној

Како најлесно да убиеш ној?– Ибламирај го на асфалт.

Повеќе...

Црно дете

Трпана му вика на Трпе: – Сакам да ми направиш црно дете! Трпе видел невидел решил да се распрашува и отишол во Косово кај Кфор и прашал еден црнец како се прави црно дете. Црнецот му рекол: – Многу лесно, голем ти е 25см? -Не 20. А дебел ти 15цм? ...

Повеќе...

Туристички водич

Туристички водич им се обраќа на патниците во комбето.– Е па господо, комбито вози само до тука, понатаму можат само коњи и магариња, па најљубезно би ве замолил да продолжите пеш!

Повеќе...

Старечки дом

Остарела некоја жена, па децата една вечер ја однеле во старачки дом, за подобро да се грижат за неа. Утрото, две сестри ја станале старата, ја избањале, ја облекле, ја најале и ја седнале на столица на терасата со поглед на прекрасна цветна градина. Поминало некое време, старицата почнала да ...

Повеќе...

Политичари

Одат тројца наши познати политичари во јавна куќа.– Јас сакам плавуша – рекол едниот.– Јас сакам црнка – рекол вториот.– А јас сакам со големи цицки и тесна дунда – рекол третиот.После некое време овие двајцава го чекаат третиов. Кога од ходникот доаѓа една со големи цицки и тесна дунда ...

Повеќе...

Палецот

Цветко нарачува чорба. Келнерот му ја носи ама и палецот го ставил внатре. На тоа Цветко револтирано:– А бе мајсоре, што правиш бе, вади го тоа палецот од чорбата.– Извинете ама мене докторот ми кажа палецот цело време да го држам на топло бидејќи имам чир на него.– А да ...

Повеќе...