Дома / Вицови (страна 30)

Вицови

Прекар

Седат дедо и внук на некој рид и гледаат кон селото доле. Дедото му вели на внукот: – Ги гледаш оние големите куќи во селото? Јас ги имам градено со овие две раце! Дали ме викаат Цветко “куќоградачот”? – Не. – Ја гледаш онаа црква на сред село? Јас ја ...

Повеќе...

Венчавка

Оди млад човек во матично: – Можe да закажам венчавка за во вторник? – Можe бе дечко, ама сите бараат во сабота или недела, ти зошто во вторник? – Е па за да не си го расипам викендот.

Повеќе...

Извршители

Се шетаат двајца вампири еден татко и еден син. Таткото му вика на синот: – Сине види го гледаш она село. А синот одговара: – Да татко го гледам. – Епа тогаш ако го гледаш, гледаш колку куќи има таму? – Да тате многу куќи има. – Кога ќе дојде ...

Повеќе...

Сладолед

На плажа охриѓанец продават сладолед. Доаѓа женска сосема гола и му нарачвит сладолед во корнет. A охриѓанецот се загледал во неа, па не трепкат: – Шо е, шо зјапаш во мене? – Абе не те гледам јас тебе, туку гледам од кај ќе ги извајш парите за да ми платиш.

Повеќе...

Каење

Се вози тип на мотор и случајно удира еден врабец во лет. Му паднало жал, застанал и видел дека врабецот е уште жив. Го понел дома и го ставил во кафез со малку вода и леб. Неколку часови подоцна, кога врабецот се разбудил, погледнал околу себе и почнал да се ...

Повеќе...

Инвалид

Седи човек во кафана со пријателите запиени, после некое време решава да си оди накај дома. Станува и паѓа доле, вика не ги осеќам нозете, пријателите му се смеат. И така полека до дома, да стане паѓа на земја, да стане паѓа на земја ама се довлечкал некако до дома. ...

Повеќе...

Близнаци

– Добар ден… – Добар ден, извинете, дали сте близнаци? – Не, зошто прашувате? – Па, мајка ви исто ве облекла, баш сте слатки! – Господине, ве молам излезете од автомобилиот и донесете ја возачката и сообраќајната дозвола!

Повеќе...

Тоалет

На автобуска во Струмица: – Се извинувам, каде ви е тоалетот? – Маледеизлезејодвонкашнатастрана… – Нема проблем, ќе издржам до Радовиш…

Повеќе...