Дома / Вицови / Личности (страна 3)

Личности

Трпе и Трпана, Мујо и Хасо, Цветко, Чак Норис.

Ветување

Трпана:
– Tpne, ти кога ќе се ожениш со мене?
– До година, во октомври.
– А зошто не оваа година?
– Оваа година и ветив на Цвета.

Тепачка

Се јавува Трпе во пожарна:
– Ало! Се степаа двајца!
– Дечко што да правиме ние? Наша работа е да гасиме пожари, а не да сопираме тепачки!
– Епа едниот е полицаец, а другиот доктор! Кај да се јавам?!

Долг

Трпе му врти на Цветко:
– Алооо! абе да ти е*ам мајката! Кога ќе ми ги вратиш парите?!
– Мајка му е на телефонот… пари нема, ама ти помини ако сакаш.

Договор

Цвета и врти на Трпана:
– Ало Трпано, маж ми кај тебе ли е?
– Да. Влезе да се истушира.
– Ај задржи го уште саат-два. Твојот се јави дека ќе задоцни!

Супермоќ

Трпе се јавува во продавница за бела техника:
– Ало! Вчера ми продадовте супер моќна правосмукалка!
– Зборете погласно, не ве слушам!
– Не можам! Во ќесето за прав сум!

Нервоза

Трпана го бара Трпе на мобилен:
– Добро бе Трпе, кај си, седум саат бидна.
– Еве во кафана…
– Па ќе си доаѓаш…
– Само да се расположам, нели рече да не ја пренесувам нервозата дома!

Проблем

Трпе оди на доктор:
– Докторе, имам проблем со станувањето!
– Кога најчесто ви се случува тоа?
– Кога сум вo кафана!

Бајачка

Трпе му се доверува на Цветко
– Одам јас кај еден видовит, ми ја става раката на глава и ми вика: “Ќе проодиш”
Еј Боже која ли будала. Излагам надвор за да си одам, кога kolata ми ја нема!

Црн пазар

Трпана и се доверува на Цвета:
– Знаеш што дознав вчера!
– Што?!
– Дека машките тестиси на црниот пазар вредат 4 милиони евра!
– И?
– Вечерта го гледам маж ми како спие и ова мисла не ми дава мир!