Дома / Вицови / Личности (страна 112)

Личности

Трпе и Трпана, Мујо и Хасо, Цветко, Чак Норис.

Прошетка

Трпе и Трпана излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Трпана се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Трпе идеја:
– Трпано, дај на кучето да те помириса меѓу нозе, ќе истрча оно до дома и ќе ти ги донесе гаќите !
Трпана го послушала и му дало на кучето да ја помириса меѓу нозе. И кучето истрчало одма назад.
Поминало долго време, а кучето го нема, кога после пола саат доаѓа кучето, ама со пенисот од комшијата во заби.

Црно дете

Трпана му вика на Трпе:

– Сакам да ми направиш црно дете! Трпе видел невидел решил да се распрашува и отишол во Косово кај Кфор и прашал еден црнец како се прави црно дете.

Црнецот му рекол:

– Многу лесно, голем ти е 25см? -Не 20.

А дебел ти 15цм? -Не само 10 (одоворил Трпе).

Црнецот: Епа, неможеш да направиш ти влага светлина.

Палецот

Цветко нарачува чорба. Келнерот му ја носи ама и палецот го ставил внатре. На тоа Цветко револтирано:
– А бе мајсоре, што правиш бе, вади го тоа палецот од чорбата.
– Извинете ама мене докторот ми кажа палецот цело време да го држам на топло бидејќи имам чир на него.
– А да си го ставиш палецот во газот, таму е потопло!?
– Па до прееска ми беше таму!

Сексуален живот

Цветко новинарот на улица прави анкета за сексуалниот живот на пензионерите и прашува еден дедо каков е неговиот сексуален живот, а тој одговара:
– Епа јас кога ќе станам од сабајле одам по леб и млеко, па го носам внучето во градинкка, па одам на пазар, па потоа го земам внучето од градинка, па одам да докупам уште нешто, па….
Новинарот го прекинува:
– Ама извинете јас ве прашав за сексуалниот живот, а не за…
– Е синко, денеска мене така ме ебаваат…

Не се брзам…

Цветко фатил такси, ама имал само 30 денари и го молел таксистот за тие пари до дома да го однесе.
Таксистот на тоа возбудено:
– Јас треба на децата леб да им купам.
– Е добро де, ќе почекам, не се брзам толку!

Внимавање

Трпе ја носи жена му на доктор.
– Трпе ви честитам , ќе станете татко.
– Ама како, јас внимавав, многу внимавав.
– Е па Трпе, тоа ти е исто како во сообраќајот, ти ќе внимаваш ама друг ќе налета.

Музички инструменти

Тргнал Цветко да купи музички инструменти за новоформираната група. Влегол во продавница и никако да одлучи што да купи, па на крајот му рекол на продавачот:
– Дај ми ги ти мене онаа црвена труба и таа таму бела хармоника.
На тоа продавачот му одговорил:
– Апаратот за гасење пожар и може да ти го продадам, а радијаторт мора да остане таму каде што е.

Двојка

Трпана се породила со двојка и лежи на породилно. Доаѓа Трпе, ги гледа децата, па оди да ја провери Трпана. Таа го прашува:
– Е, Трпе, ги виде бебињата? Кажи колку се убави!
– Убави се како не. Избра кое ќе го земеме?

Трпе во Струга

Си биле Трпе и Лео и живееле во Струга. Паднале големи дождови, се излил Црн Дрим и почнал да поплавува. Трпе живеел на 3 спрат, а водата стигнала до 2. Доаѓа Лео со чамец пред прозор и му вика на Трпе:
– Трпе, качувај се во чамецов, да се спасуваме.
– Не бе, мене Господ ќе ме спаси.
Повеќе…

Земање оценки

Трпе го тепа синот, го криши од ќотек, од страна пука сеир комшијата ама од љубопитност му вика:
– Добро бе Трпе зошто толку го тепаш?
– Абе утре ги земаат оценките, а јас сум на пат.