Дома / Вицови / Личности

Личности

Трпе и Трпана, Мујо и Хасо, Цветко, Чак Норис.

Супермен

Се враќа Трпе во раните утрински часови после пијанка. Влегува многу тивко и внимателно, ама Трпана го пречекува:
– Каде беше, Супермене мој!?
– Пааа… Во кафана бев…
– Да не си бил со некоја жена, а, Супермене мој!?
– Нееее! Бевме со Цветко двајцата…
– А да не сте оделе по проститутки, а Супермене мој!?
– Не ма, не! Само пиевме… А зошто ми викаш Супермен?
– Затоа што само Супермен и ти ги носите гаќите над панталоните!

Тепање

Малиот Трпе му раскажува на Цветко:
– Вчера тато ме тепаше два пати!
– А зошто два пати?
– Првиот пат ме тепаше кога му ја покажав книшката полна со единици, а вториот пат кога сфати дека тоа е неговата книшка кога одел во школо…

Изневера

Зборат Трпе и Цветко:
– Абе да ти кажам, жена ми ме изневерува со петелот.
– Е како така, од кај знаеш?
– Па ете, кога се вратив дома, гледам во креветот пердуви.
И другиот му вика:
– Леле, абе жена ми мене со камион ме изневерува.
– Е како бе така?
– Епа кога се вратив дома пред некој ден, во кревет го гледам шоферот.

Маица

На Трпана и се смачило да работи по дома па го натерала Трпе да си ја испере маицата сам. Влегол Трпе во купатило пред машината за перење и вика:
– Трпаноооо, кој програм да го уклучам!?
– Види што пишува на маицата!
– Манчестер Јунајтед.

Тигар

Трпе го вика Цветко:
– Знаеш вчера што се случи?
– Што бе?
– Фатив тигар со голи раце!!!
– Потоа?
– Потоа се разбудив!!!

Сервис

Доцна навечер ѕвони мобилниот на Трпе:
– Ало, дали е тоа сопственикот на Ауди сервисот?
– Да, повелете!
– Се јавувам во врска со BMW-то во вашиот салон…
– Господине, ние немаме BMW…
– Епа сега имате, ми откажаа кочниците!

Леб

Влегува Трпе дома.
– Здраво Трпана!
– Само тоа имаш да кажеш?! Излезе леб да купиш пред три дена, никаде те нема!
– Уф, срање… лебот. Се враќам одма.

Запросување

Трпе и вика на ќерка си:
– Денеска дојдe твојот дечко и те побара за жена, па јас му реков ДА…
– Ама тато, јас не сакам да се одвојам од мама…
– Е добро де, земи ја и неа со тебe.

Ангели

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.