Дома / Пишанки (страна 3)

Пишанки

Експлодираше бомбата на Vicoteka.mk

Изминатиов период тимот на Vicoteka.mk напорно работеше на надградбата на изгледот на страната. Новиот изглед ни донесе неколку новитети: Категоријата „Колумни“ ја надградивме во „Пишанки“ и како таква ќе ја користиме за складирање на текстови, колумни, вести, забавни содржини и други видови пишанки напишани од наша или странска служба. Вметнавме ...

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #22

Драго Скопје, Си немаме пишано долго време, се заборавивме. Ете јас зафатен со квази депресија и работа, а ти задушено од голема прашина крената за џабе. Што да правиш, живот. Додека буткаме и јас и ти некако, забораваме што вистински значеше Скопје. Полека и да не се познаваме… Кога патував ...

Повеќе...

Зошто работењето од дома е најдобро!

Светот е твојата канцеларија. Може да работиш од кафуле. Или да работиш во природа. А ако си асоцијален, може да работиш од дома. Или да пробаш да работиш од дома… Нема правила за облекување. Нема работно време. Што значи спиење до кога сакаш. Или дружење со друштвото во секое време. ...

Повеќе...

Зошто е лошо да бидеш најмладиот на работа

Сите се однесуваат како да се твои шефови. Понекогаш е многу тешко да ги ислушаш сите нивни приказни и мислења за се’ Никако не може да го разберат светот во кој си израснал. Не можат да проценат дали навистина се шегуваш или не. Уживаат да ти објаснуваат колку е болно ...

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #21

Во духот на Игра на Троновите – Зимата доаѓа… А во Скопје заедно со раната есен и зимата доаѓа и смогот. Смог како смог, до денес ни е секојдневие и никој, ама баш никој не му ја мисли поинаку. Навиката во овој годишен период да се радуваме на чист ден ...

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #19

Навикнат на непријатностите кои што се скопските градски асфалтни улици, движејќи се по познат пат на две тркала наидов на огромна коцка со сопствениот живот. Како и зошто се многу битни прашања. Како – почитувајќи ги сите правила и прописи, возејќи 60 километри на час по улица која што е ...

Повеќе...

Летна ситуација депресинг #3

Летово некако полека заминува, а горештините само што дојдоа. Жеден за вода и за нова авантура се упатив онаму каде што е најлесно да се отиде за викенд, а тоа е Охрид. Балканскиот Ерусалим во свое најдобро светло тој викенд имаше повеќе настани меѓу кои и Охридскиот маратон, но за ...

Повеќе...

Летна ситуација депресинг #2

Времето деновиве ќе биде повремено облачно со можни врнежи во попладневните и вечерните часови, а сега состојбата во светот… Сигурно преку глава ви е од оваа реченица која програмски пенетрира во нашите мозоци. ЛЕТО е, ама и не е лето. Онака лабаво како есента и пролетта да имале вонбрачно дете ...

Повеќе...

Летна ситуација депресинг

Поминува долго време откако не сум седнал позади тастатура за да отчукам некоја мисла од трезна глава. Би сакал да речам дека е поради летните горештини и лудите моменти кои го исполнуваат слободното време, но за волја на вистината не е така. Како сите млади и стари и кој е ...

Повеќе...

Скопска ситуација депресинг #20

Кога мислевме дека немаме ништо полошо од сегашната ситуација, се појави и “таа”. “Таа” не е женско иако е женски род. “Таа” е во форма на бинарни броеви кои се отсликуваат на нашите екрани во пиксели и баш во оној стар нинтендо стил, денес хипстерски познат како инди. Да, тоа ...

Повеќе...